Image

AKTUALNOŚCI

Zmiany dla najemców i właścicieli galerii handlowych

Zmiany dla najemców i właścicieli galerii handlowych
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną, ustawodawca postanowił zmienić zasady rozliczeń umów na korzystanie z lokali w galeriach handlowych. Do 23 lipca 2021 roku obowiązywały przepisy, według których w okresie zakazu prowadzenia działalności najemcy mogli nie uiszczać czynszu. W zamian za to musieli złożyć ofertę przedłużenia umowy najmu o czas trwania zakazu i kolejne 6 miesięcy.

Obecnie czynsz płacić należy, ale w wysokości 20% (oraz 50% przez trzy kolejne miesiące po zniesieniu zakazu). Oferty przedłużenia umowy składać natomiast nie trzeba.
Zmiany wynikają z tego, że ustawodawca pierwotnie nie przewidział częstotliwości wprowadzania zakazów handlu. Do tej pory były ich aż cztery, co sprawiało, że tyle samo razy należało przedłużyć umowę o czas lockdownu i 6 dodatkowych miesięcy. Co razem dawało przeszło dwa lata dodatkowego czasu obowiązywania kontraktu przy jedynie około 150 dniach zamknięcia lokalu. Co więcej, te podmioty, które złożyły ofertę przedłużenia umowy przed 23 lipca, mają teraz czas do 6 sierpnia na uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli. Takie rozwiązanie przewidują przepisy przejściowe. Istotne jest to, że cofnięcie oferty nie powoduje "odmrożenia" czynszów - te pozostają umorzone.
Image

Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.

Linki

Dane firmowe

Kancelaria Radcy Prawnego
i Doradcy Restrukturyzacyjnego
Krzysztofa Piotrowskiego

ul. Marokańska 1E
03-977 Warszawa

tel. 22 618 30 89
fax. 22 618 41 17

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00

logo-mobile.png