Kryzys gospodarczy, nietrafione inwestycje czy zaciągnięcie kredytu, mimo niewystarczających środków na jego spłatę to nieliczne przyczyny nieuregulowanych należności względem wierzycieli. Dopóki zaległości są nieznaczne, nie wpływają negatywnie na działalność firmy. Jeśli jednak stają się większe, mogą stanowić poważny kłopot. Nadmierne zadłużenie to problem wielu przedsiębiorców. Oddłużenie spółki z o.o. nie tylko pomaga odzyskać płynność finansową, lecz także umożliwia dalsze działanie firmy. Dlaczego restrukturyzacja spółki z o.o. to proces, który warto przeprowadzić? Na czym polega?
Ponad połowę łącznej kwoty zadłużenia rolnicy są winni instytucjom finansowym: bankom, firmom windykacyjnym, leasingowym, faktoringowym i towarzystwom ubezpieczeniowym. Sposobem na poradzenie sobie z długami może być restrukturyzacja.
Nikt nie jest dłużnikiem z wyboru. Nawarstwiające się kredyty czy zaległości czynszowe to niestety codzienność. Często dłużnik wpada w niekontrolowaną spiralę zadłużenia. Wszystko to sprawia, że komornicy mają pełne ręce roboty. Poza standardowym zajęciem rachunków bankowych czy wynagrodzenia za prace często zmuszeni są odebrać ruchomości czy przeprowadzić eksmisję. Działania w terenie obarczone są dużym ryzykiem. Nie każdy dłużnik jest w stanie pogodzić się z utratą majątku. Zdarzają się więc incydenty polegające na utrudnianiu komornikowi jego pracy. Co grozi za takie zachowanie?
Polskie prawo nie przewiduje (poza określonymi wyjątkami) całkowitego pozbawienia prawa do spadku najbliższych członków rodziny. Nawet jeśli spadkodawca sporządził testament, w którym nie wspomniał o spadkobiercach ustawowych, po jego śmierci określonym osobom przysługuje prawo do zachowku.
Mediacja to rozmowa prowadzona pomiędzy stronami sporu, której celem jest rozwiązanie konfliktu, znalezienie porozumienia oraz zawarcie ugody. Proces skupiony jest na interesie stron, uwzględniając oba stanowiska. W komunikacji pomaga mediator, czyli bezstronna, neutralna osoba. Mediację stosuje się nie tylko w sprawach cywilnych, lecz także karnych. Jej skuteczność szacuje się na około 70%. Kodeks cywilny przewiduje dwie możliwości inicjowania postępowania mediacyjnego. Jedną z nich jest umowa o mediację.
W określonych sytuacjach może dojść do sporu między dwoma osobami w wyniku sprzeczności interesów bądź niezgody w konkretnym temacie. Taki sprawy są najczęściej rozpoznawane na drodze cywilnej, karnej bądź administracyjnej. Czego najczęściej dotyczą spory sądowe? Dlaczego warto skorzystać z usług kancelarii prawnej?