Nietrafione inwestycje, zmiany technologiczne, pojawienie się silnej konkurencji na rynku, mniejszy popyt na dane produkty czy usługi to tylko nieliczne czynniki mogące mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie działalności i zdolność płatniczą, co z kolei przyczynia się do nieregulowania zobowiązań względem wierzycieli i rosnącego zadłużenia. W przypadku utraty płynności finansowej przez firmę i popadnięcia w długi, przedsiębiorca może złożyć wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Na czym polega sanacja?
Epidemia koronawirusa miała negatywny wpływ na funkcjonowanie wielu firm działających w różnych branżach, w związku z czym wzrosła liczba postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. W obliczu trudnej sytuacji w kraju i na świecie, wielu przedsiębiorców zaczęło mieć poważne problemy z zachowaniem płynności finansowej, a w konsekwencji ze spłatą bieżących zobowiązań względem wierzycieli. Wprowadzone przez ustawodawcę rozwiązania w ramach tzw. Tarczy 4.0., miały na celu pomóc w oddłużaniu i uregulowaniu wierzytelności ciążących na przedsiębiorcy.
Potrąceń dokonuje się do wysokości połowy wynagrodzenia.
Wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, która w 2023 r. wynosi:
- 2709 zł netto (od 01.01.2023 r. do 30.06.2023 r.);
- 2784 zł netto (od 01.07.2023 r. do 31.12.2023 r.).
W przypadku poważnych problemów finansowych, które uniemożliwiają spłatę zobowiązań względem wierzycieli, osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może postarać się o unieważnienie części lub całości długu. Aby jednak rozpocząć postępowanie upadłościowe, należy napisać specjalny wniosek o upadłość konsumencką. Jakie informacje powinny się znaleźć w dokumencie?
Osoby będące w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej nieplanowanymi wydatkami lub nagłymi wydarzeniem, takim jak utrata pracy, choroba czy wypadek, bardzo często decydują się na zaciągnięcie chwilówki. Niestety, takie rozwiązanie choć z pozoru wydaje się korzystne, bardzo często przyczynia się do pogłębienia zadłużenia i dalszego pożyczania pieniędzy w parabankach. W przypadku utraty płynności finansowej, zaciąganie kolejnych chwilówek to najgorszy z możliwych wariantów. Wówczas, zamiast regulować na bieżąco zobowiązania względem wierzycieli, przybywa rat do spłacania, przez co łatwo popaść w spiralę zadłużenia. Zastanawiasz się, jakie kroki można podjąć w przypadku utraty płynności finansowej? Zapraszamy do lektury! Poniżej kilka możliwych opcji mających na celu umorzenie chwilówek i parabanków.
W przypadku upadłości firmy czy upadłości konsumenckiej, majątkiem dłużnika zarządza syndyk. To również do jego obowiązków należy przeprowadzenie likwidacji podmiotu gospodarczego. W związku z tym, że syndyk zajmuje się długami, bardzo często kojarzony jest z komornikiem, który występuje w postępowaniu egzekucyjnym, nie upadłościowym. Jakie dokładnie czynności wykonuje syndyk? Kim jest?
W przypadku, gdy dana osoba fizyczna nie jest w stanie regulować należności względem wierzycieli przez okres co najmniej trzech miesięcy, możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jeżeli upadłość zostanie ogłoszona przez jednego z małżonków, skutki takiego rozwiązania przekładają się w bezpośredni sposób na sytuację drugiego małżonka, oczywiście pod warunkiem braku małżeńskiej umowy majątkowej.
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej, a nawet bankructwem. Główne przyczyny problemów finansowych przedsiębiorców to: sytuacja gospodarcza, pandemia, rosnące stopy procentowe kredytów, nieustannie zmieniające się przepisy czy zdarzenia losowe, takie jak wypadek lub ciężka choroba. W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła popularność restrukturyzacji przedsiębiorstw, w tym również jednoosobowych działalności gospodarczych. Nic dziwnego, jest to bowiem bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki któremu właściciel firmy może ochronić swój majątek, a jednocześnie zredukować zobowiązania względem wierzycieli.
Zawarcie układu z wierzycielami to korzystne rozwiązanie dla dłużnika. Dzięki temu można zapobiec niewypłacalności, upadłości oraz dalej zarządzać majątkiem. To również możliwość zaspokojenia wierzycieli poprzez spłacenie należności. Zdarza się jednak, że postępowanie restrukturyzacyjne nie kończy się zawarciem układu przez wierzycieli. Co wtedy? Jakie działania można podjąć?