
Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.
Doręczenia elektroniczne
Nowelizacja powinna przede wszystkim zainteresować profesjonalnych pełnomocników – głównie adwokatów i radców prawnych. Zarówno w sprawach nowych, jak i toczących się już wcześniej sądy będą uprawnione do doręczania korespondencji za pomocą portalu informacyjnego sądu. I to ze skutkiem tożsamym jak w przypadku doręczenia przez operatora pocztowego. Rzecz jasna już od dłuższego czasu pisma sądowe umieszczane są w systemie informatycznym, co jest dla pełnomocników dużym ułatwieniem. Mogą oni o zmianach w interesujących ich sprawach dowiadywać się błyskawicznie. Do tej pory jednak, jeśli jakieś pismo umknęło, nie było żadnych konsekwencji. Wszak i tak musiało zostać doręczone w sposób tradycyjny. Teraz się to zmienia.
Rozprawy zdalne
Nowelizacja jako kolejną zasadę przyjmuje wyznaczanie rozpraw i posiedzeń jawnych w trybie zdalnym. W użyciu muszą znaleźć się takie urządzenia techniczne, które umożliwią wszystkim zainteresowanym – w tym sędziom – udział w posiedzeniach bez konieczności stawienia się w budynku sądu.
Od posiedzenia zdalnego będzie można odstąpić tylko wtedy, gdy rozpoznanie sprawy na rozprawie lub posiedzeniu jawnym jest konieczne, a ich przeprowadzenie w budynku sądu nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nich uczestniczących. Co więcej, ustawodawca preferuje w sytuacji braku możliwości przeprowadzenia posiedzenia zdalnego wyznaczenie posiedzenia niejawnego. Przeprowadzenie rozprawy w tradycyjnym trybie jest więc ostatecznością.
Warto też dodać, że sądy zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zapewnienia wykluczonym elektronicznie możliwości uczestniczenia w rozprawie zdalnej w budynku sądu. Oznacza to konieczność przygotowania specjalnych pomieszczeń wyposażonych w komputery z odpowiednim oprogramowaniem, z których będą mogli korzystać podsądni. Warunkiem skorzystania z takiego udogodnienia jest złożenie wniosku co najmniej 5 dni przed rozprawą i wykazanie faktu nieposiadania na własność urządzenia technicznego umożliwiającego udział w posiedzeniu online.
Co niezwykle ciekawe, niejako przy okazji rozpraw zdalnych przemycono do ustawy przepis, zgodnie z którym w obydwu instancjach sprawy będą rozpoznawane w składzie jednego sędziego. Dopiero prezes sądu będzie uprawniony do zwiększenia liczebności składu. Wydaje się, że reguła ta dotyczyć ma wszystkich rodzajów spraw. Również tych, w których tradycyjnie udział biorą ławnicy. Wyjątkiem są tylko sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne, których nowelizacja w tym zakresie nie obejmuje.
Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.
tel. 22 618 30 89
fax. 22 618 41 17
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00