Image

BLOG

Finansowanie dla firm w kryzysie

finansowanie firm w kryzysie

Finansowanie dla firm w kryzysie - możliwości

Problemy finansowe firmy spowodowane np. kryzysem gospodarczym, wymagają ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań biznesowych na nieustannie zmieniającym się rynku. Przetrwanie przedsiębiorstwa jest zatem zależne w dużej mierze od pomysłowości i podejmowanych decyzji przez dyrektorów finansowych. Małe i średnie firmy bardzo często nie mają rozbudowanych działów analitycznych i finansowych, dlatego nie są w stanie działać szybko, gdy pojawi się ryzyko zagrożenia płynności. W takiej sytuacji przedsiębiorcy mogą zdecydować się na następujące rozwiązania:

  • kredyt na oddłużenie firmy,
  • znalezienie inwestora,
  • przekształcenie niepłynnych aktywów w gotówkę (tzw. upłynnienie aktywów),
  • otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Kredyt dla firm w kryzysie

Możliwość postarania się o kredyt to rozwiązanie, które może mieć duży wpływ na ustabilizowanie działalności firmy. Trzeba jednak liczyć się ze wzrostem oprocentowania czy marży. Warto przy okazji nadmienić, że banki podchodzą dosyć ostrożnie do finansowania przedsiębiorstw. Najmniejsze szanse na uzyskanie kredytu mają firmy z poważnymi problemami finansowymi. W takiej sytuacji przedsiębiorca może zdecydować się na finansowanie od funduszy pożyczkowych, mając jednak na uwadze to, że takie rozwiązanie może wiązać się z wysoką prowizją.

Postępowanie restrukturyzacyjne

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego może uratować wiele firm w kryzysie przed całkowitą utratą płynności finansowej, niewypłacalnością i koniecznością ogłoszenia upadłości. Jakie są zalety wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego? M.in. częściowe umorzenie zadłużenia oraz odsetek za opóźnienie, a także rozłożenie należności na raty. Oczywiście pod warunkiem, że wierzyciel (wierzyciele) będzie chętny zawrzeć porozumienie oraz zgodzi się na proponowane przez przedsiębiorcę rozwiązania.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie dojdzie do porozumienia z wierzycielem/wierzycielami, może znaleźć inwestora.

Finansowanie firm w kryzysie - podsumowanie

W sytuacji, gdy firma boryka się z problemami finansowymi, przedsiębiorca może zdecydować się na wzięcie kredytu lub pożyczki, rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego bądź znalezienie inwestora. Uzyskanie finansowania nie zawsze jest proste, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii. Doświadczony radca prawny zajmie się restrukturyzacją, doradztwem biznesowym oraz kompleksową obsługą w zakresie finansowania przedsiębiorstwa w kryzysie.

Image

Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.

Linki

Dane firmowe

Kancelaria Radcy Prawnego
i Doradcy Restrukturyzacyjnego
Krzysztofa Piotrowskiego

ul. Marokańska 1E
03-977 Warszawa

tel. 22 618 30 89
fax. 22 618 41 17

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00

logo-mobile.png