Image

BLOG

Rekordowe liczby otwartych postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych

Rekordowe liczby otwartych postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych
W październiku ukazały się najnowsze raporty Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej dotyczące liczby postępowań restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych polskich przedsiębiorców. Już wiemy, że bieżący rok będzie rekordowy.

Restrukturyzacja

Od 1 stycznia 2021 roku do 30 września w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazały się 1423 ogłoszenia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorców. Dla porównania, w całym poprzednim roku ukazało się 800 takich ogłoszeń, a w roku 2019 (poprzedzającym pandemie) - jedynie 465.

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej

Nie da się ukryć, iż wzrost liczby nowych postępowań ma związek z wprowadzeniem nowego typu restrukturyzacji – tzw. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Przepisy regulujące ten tryb opublikowano 23 czerwca 2020 roku na łamach tzw. tarczy 4.0 i - jak pokazują statystyki - efekt przyniosły już w lipcu 2020 roku, kiedy to liczba otwartych postępowań restrukturyzacyjnych była niemal dwukrotnie większa niż w lipcu 2019 roku.

Jak donosi Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczych uproszczone postępowania restrukturyzacyjne jest najpopularniejszym rodzajem postępowania w 2021 roku - 87,79% podmiotów gospodarczych wybrało właśnie tę drogę naprawy swojego przedsiębiorstwa.

Tym bardziej cieszą doniesienia o planowanym przez suwerena dodaniu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego na stałe do prawa restrukturyzacyjnego. Jeśli się to nie stanie, przepisy regulujące ten tryb przestaną obowiązywać 30 listopada 2021 roku. 

Uwadze osób zainteresowanych tematyką uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego polecamy nasz artykuł z 23 września 2021 roku pn. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - istota i przebieg.  

Upadłość

Rok 2021 wydaje się być rekordowy również z uwagi na liczbę ogłoszonych upadłości przedsiębiorców. Sytuacja jest tu jednak odwrotna niż w przypadku postępowań restrukturyzacyjnych.

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej

Od maja do września notujemy niespodziewanie niskie liczby ogłoszonych upadłości przedsiębiorców. We wrześniu było ich jedynie 27.

Mniejsza liczba ogłoszonych upadłości zapewne spowodowana jest wprowadzaniem nowego typu postępowania restrukturyzacyjnego. Wydaje się więc, że uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, jak żadne dotychczasowo funkcjonujące, spełnia cel restrukturyzacji określony w art. 3 Prawa restrukturyzacyjnego, tj. uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika.

Image

Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.

Linki

Dane firmowe

Kancelaria Radcy Prawnego
i Doradcy Restrukturyzacyjnego
Krzysztofa Piotrowskiego

ul. Marokańska 1E
03-977 Warszawa

tel. 22 618 30 89
fax. 22 618 41 17

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00

logo-mobile.png