
Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.
Co zatem powinien zrobić rolnik, gdy komornik zapuka do drzwi? Po pierwsze nie panikować, tylko od razu zacząć działać. W ocenie ekspertów, jedną z najlepszych metod jest przeprowadzeniu restrukturyzacji na podstawie przepisów Prawa restrukturyzacyjnego i zawarcie układu, czyli porozumienia z wierzycielami. Niezmiernie ważnym jest, że na taki układ nie muszą godzić się wszyscy wierzyciele, a jedynie większość spośród głosujących nad układem. Układ może być zawarty nie tylko z bankami, ale także z firmami leasingowymi, dystrybutorami nawozów i środków ochrony roślin, dostawcami energii i paliw, a nawet z KRUS-em, czyli ze wszystkimi podmiotami, u których rolnik jest zadłużony. Ugoda ta jest wypracowywana wspólnie z wierzycielami i określa sposób spłaty zobowiązania oraz jego ostateczną kwotę, dzięki czemu niewypłacalny rolnik ma szansę nie tylko na umorzenie znacznej część zadłużenia, w tym odsetek oraz dodatkowych kosztów, ale również na przesunięcie terminu spłaty swoich zobowiązań lub rozłożenie ich na raty. Wybierając tę metodę oddłużenia, majątek rolnika jest automatycznie chroniony przed egzekucją komorniczą oraz upadłością. W czasie restrukturyzacji obowiązuje także zakaz wypowiadania umów kluczowych dla gospodarstwa. Ta opcja ratowania majątku pozwala również dłużnikowi na odblokowanie kont bankowych, które zostały zajęte przez komorników. Poza tym, po przyjęciu zatwierdzeniu układu przez sąd, wszystkie postępowania egzekucyjne wobec rolnika mają szanse być umorzone.
Jak przeprowadzić restrukturyzację gospodarstwa z sukcesem? Oczywiście rolnik może zrobić to samodzielnie ale aby zwiększyć szanse na skuteczne oddłużenie gospodarstwa warto skorzystać ze wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnej, specjalizującej się w branży agro. Doświadczeni eksperci i prawnicy zaproponują najlepsze możliwości zawarcia układu z wierzycielami, pomogą też przygotować właściwą dokumentację, plan oraz wniosek restrukturyzacyjny. Dokumenty te są poddawane analizie przez wierzycieli pod kątem realności wykonania propozycji układowych czyli realności wykonania planu naprawy gospodarstwa i spłaty zadłużenia. Kancelarie restrukturyzacyjne pomogą również okiem eksperta przeprowadzić analizy wydajności gospodarstwa i wskażą, co należy zmienić, by zwiększyć produkcję i dochodowość. Wynegocjują też taki plan spłaty, w którym miesięczne obciążenie ratami będzie możliwie najniższe.
Warto jednak pamiętać, że w postępowaniu restrukturyzacyjnym liczy się czas - aby restrukturyzacja była skuteczna nie należy z nią zwlekać. Doświadczenie pokazuje, że im wcześniej rozpoczniemy działania restrukturyzacyjne tym większe są szans powodzenia.
Źródło artykułu:: Rzeczpospolita https://www.rp.pl
Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.
tel. 22 618 30 89
fax. 22 618 41 17
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00