
Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.
Zachowek to prawo do udziału w spadku, które przysługiwałoby spadkobiercy z tytułu dziedziczenia ustawowego.
Ułamkową wysokość zachowku określa art. 991 §1 Kodeksu cywilnego:
Zachowek chroni interesy najbliższych spadkobierców zarówno w przypadku dokonania przez spadkodawcę darowizny, która zmniejsza wielkość spadku, jak i w sytuacji całkowitego pominięcia w testamencie. Roszczenie o zachowek przysługuje również wtedy, gdy bliski krewny spadkodawcy otrzyma za małą część spadku (w porównaniu do innych spadkobierców). W przypadku nierównego podziału majątku, mamy do czynienia z tzw. zachowkiem uzupełniającym.
Zachowek jest roszczeniem pieniężnym. Spadkobierca nie może zatem żądać przyznania nieruchomości czy innych dóbr materialnych stanowiących część spadku. Warunek ten jasno regulują polskie przepisy. Obowiązek zapłacenia określonej kwoty pieniędzy w ramach zachowku powstaje w momencie śmierci spadkodawcy. W celu wyliczenia dokładnej wartości zachowku, należy najpierw ustalić wartość spadku, uwzględniając przy tym darowizny.
Zachowek przysługuje małżonkowi spadkodawcy oraz jego zstępnym, czyli dzieciom, wnukom, prawnukom itd. Roszczenie nie należy się natomiast:
Roszczenia o zachowek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat po ogłoszeniu testamentu albo otwarciu spadku. Przy czym termin ten może ulec zmianie (przerwanie biegu przedawnienia), jeśli zostaną podjęte odpowiednie czynności, takie jak złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dążąc do jak najlepszego rozwiązania dla naszych klientów.
tel. 22 618 30 89
fax. 22 618 41 17
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00